bakımGüzellikYaşam

Yorgunlukla Savaşan Bitki Çayları

Her insan yaşamının belirli dönemlerinde yorgunlukla mücadele etmek durumunda kalabilir. Bazen iş veya okul yaşamının temposu yorgunluğa sebep olurken bazen bir hava değişimi, mevsimsel durumlar veya stresli dönemler yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Böyle anlarda günlük yaşamınıza devam edemeyecek kadar bitkin hale gelebilirsiniz. Bu durumda hemen ilaçlara sarılmak yerine öncelikle doğal yöntemleri deneyimlemekte fayda var. Binbir mucizeye sahip bitkiler birçok hastalığa deva olur. Bunların arasından bazıları ile yapacağınız bitki çayları yorgunluk şikayetlerinizi büyük oranda gidermenize ve dinç hissetmenize yardımcı olacaktır. Sebebi ne olursa olsun yorgunlukla baş etmeye gayret gösterenler için hayat kurtarıcı birkaç bitki çayı tarifinden bahsedelim.

GÜZEL KOKUSUYLA PAPATYA ÇAYI

Kasların dinlenmesi için büyük fayda sağlayan papatya çayı, uykunun düzenlenmesine, vücudun sisteminin güçlenmesine destek olurken enfeksiyonlara karşı da koruyucu bir etki gösterir. Özellikle kış aylarında günde bir fincan papatya çayı içerek yorgunluk şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

MELİSA ÇAYI

Özellikle bahar aylarında uyku problemi yaşadığından bitkin düşenler için ideal bir tedavi yöntemi olan melisa çayı, midenizi rahatlatma ve hazmı kolaylaştırma özelliğine de sahiptir. Antiseptik özelliği sayesinde gevşemenize yardımcı olacaktır.

YEŞİL ÇAY

Kilo vermek isteyenlerin en çok başvurduğu çaylardan bir olan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırır ve ginseng içeren yapısı sayesinde enerji verir. Günde 2-3 fincan yeşil çay içmek vücudunuzu toksinlerden arındırırken aynı zamanda bitkinliğinizi giderecektir.

MATE ÇAYI

Yağ yakarak kilo verdirme özelliği dışında kafein içerdiği için vücudunuzun yorgunluğunu alır, zinde tutar, dinç hissetmenizi sağlar. Mate çayını yeşil çayınızın içerisine bir tatlı kaşığı atarak tüketirseniz hem yeşil çayın enerjisinden hem de mate çayının kafeininden aynı zamanda yaralanabilirsiniz.

Bunlar gibi pek çok bitki yaşamımızdaki sorunları çözmekte bize destek olacaktır. Basit durumların tedavisinde yorgunluğunuzdan tamamen kurtarabilen bu çaylar bazı durumlarda yalnızca şikayetlerinizi hafifletecektir. Dikkate alınması gereken ve doğal yollar uygulanmasına rağmen devam eden ciddi durumlarda doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı