ModaTrend

Yeni Trend Tesettür Modelleri

“Tesettür nedir?” diye sorulduğunda İslami kurallara göre örtünme şekli diye ifade edilir.  Muhtemelen birçok kişi tesettür nedir denildiğinde buna benzer bir cevap verirdi. Ama bir şey üzerine düşünmeye başlayınca  bildiğinizden emin olduğunuz şeyin o kadar net olmadığını fark ediyorsunuz Yeni trend tesettür modelleri konusunda biraz düşününce şu sorular akla geliyor: Tesettür ne demektir? Sadece İslamiyete özgü müdür? Erkek için tesettür var mıdır?  Moda ile yan yana gelebilir mi?

Sorularımız çok ama  cevapları  bulmayı  entelektüellerin dünyasına  bırakıp biz trendin tatlı çekiciliğine kapılıp yeni trend tesettür modellerinin peşine düşelim.

Giyinmenin ötesine taşan anlam: Tesettür

Kabaca insanın bedenini örterek kendisini doğal koşulların yarattığı olumsuzluklardan korumasını ifade eden giyinmenin manevi  inanç dünyasıyla bütünleşip  ortaya çıkmış yeni olgunun adıdır tesettür. Yaklaşık 3000 yıl önce Asur Krallığında boy gösterse  de, kadın tesettürü, günümüz dünyasında İslami olarak örtünmeyi ifade etmektedir.

Yeni Trend Tesettür Modelleri ve Yeniliklerin Kaynağı

Dini anlamda düşündüğümüzde modadan bağımsız olması gerekiyor gibi görünse de modern hayatta kadının sosyal ve ekonomik hayatta daha etkin roller üstlenmesi, dini giyinmeyi tekdüzelikten çıkarmış, şıklığı da kendisiyle harmanlamasını sağlamıştır. Yani tesettür, artık giyinme zorunluluğunu içermekle birlikte onu aşan bir estetik kaygıyı da barındırıyor.

Bu nedenle tüm dünyadaki ana akım moda trendlerinden azade olması da mümkün değil. Renk, kesim, aksesuar, ayakkabı, çanta, örtü tercihlerini dini vecibeyle buluşturup kendi şıklığını yaratmayı başarıyor ve günden güne de yelpazesini de genişletiyor. 2019 yılı da yeni trend tesettür modelleri  için yelpazeyi biraz daha açmıştır. Tesettür giyimin özellikle tercih ettiği bazı giyim parçalarından elbise, tunik, tulum, ferace, pardesü, kap, şal, eşarp, haşema 2019 yılında çok daha şık ve rahatlıklarıyla dikkatimizi çekiyor.

Yeni Trend Tesettür Modellerinde Çeşitlilik

Elbise,  tesettür giyimin olmazsa olmazlarından bir üst giyim parçasıdır.  Tek parçadan oluşan elbiseler çok fazla ayrıntıyla, kombinle uğraşmak istemeyen kadınlar için vazgeçilmezdir. Bilhassa siyah bir elbise! Üzerine takacağınız her renkte  şal, kap, eşarp ve altına giyeceğiniz ayakkabı ile beş dakika içinde şıklığı yakalamak mümkün. 2019’da siyah elbise bu yüzden bir klasik olarak zirvededir. Siyah dışında bir tercihiniz olacaksa yılın renklerinden gri, taba, hardal, zümrüt tonlara yönelmelisiniz.

Model olarak üstü dar, altı volanlı, bunun yanı sıra geçen yılın incili modelleri hala tercih edilmekle beraber güpür ve kolu nakışlılar da ön planda. Nostaljik ve sade bir şıklık sunmaktadırlar. Elbisede jile modeli de en revaçta olanlardandır. Her yanı düğmeli jileler rahatlık ve şıklığı bir araya getirmiştir. Bu da kadınlar için çekicilik unsurudur.

Ferace, topuklara kadar inen ve sadece siyah olan eskinin dış giyim tesettürüydü. Ancak günümüzde her yaş ve ortama uyan feraceler rengârenk ve desenli, çıtçıtlı ve kolları volanlı modelleri ile içimizi açıyorlar.

Tunikler ise yeni trend tesettür modelleri arasında en çok tercih edilen giyim parçalarıdır. Bir kalem etek, volanlı etek ya da bol veya dar kesim bir pantolon ile kombinlenmesi çok rahattır. Renk olarak  pantolondan şansımıza portakal kırmızısından, zerdeçal turuncusuna, canlı mercandan biber yeşiline mavisine birçok tercihi çıkıyor.

Tesettür Kombinlerinde Spor Şıklığı

Dikkatimizi çeken bir husus da yeni trend tesettür modelleri Spor bir rahatlığı şıklıkla buluşturmuş olmasıdır. Hem tesettür özelliğine sahip olup hem de spor olan pek çok model karşımıza çıkmaktadır. Özelikle tunik veya kapların eşofman altı ile kombinlenmesiyle oluşan yeni trend tesettür modelleri kadınlar için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Tekdüze olmadan dini vecibelerini yerine getirmek isteyen kadın istediği tarzı çok daha rahat yakalayabilecek .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı