Moda

Savaş Alanlarından Gardıroplara: Trençkot

Trençkot; kadın, erkek fark etmeksizin modayla ilgisi olan herkesin vazgeçilmezi. Kuşkusuz trençkotun en güzel yanı, kişiye kombin yaparken sınırsız bir özgürlük tanıması. İster jean ve sneaker’la ister stilettolarla tamamladığın şık bir elbisenin üzerine giyebileceğin, dilediğin şık ve zarif görüntüyü yakalayabilirsin. Peki bu parçanın neden bu denli ünlü ve vazgeçilmez olduğunu hiç düşündün mü? Ya da bugüne gelene kadar hangi evrelerden geçtiğini, nasıl bir dönüşüm yaşadığını? Hepimizin hayatında büyük yeri olan, hemen hemen her mevsim kullandığımız, gardıroplarımızın baş tacı trençkotla geçmişe bir yolculuk yapmaya ne dersin?

Trençkot Tarihine Bakış

Trençkot denilince şüphesiz akla ilk gelen Burberry oluyor. İngiltere Hampshire’daki bir manifaturacıda çırak olarak çalışan Thomas Burberry’nin, henüz 21 yaşındayken, 1856 yılında kendi dükkanını açma isteğiyle temelleri atılan marka, trençkotun da yaratıcısı konumunda. 1870’lerde outdoor giysiler üzerine odaklanan Burberry, 1881’de gabardin adını alan kumaş türünü icat ediyor. Malum İngiltere her daim yağmurları ile bilinir. Ee hal böyle olunca bir icat çıkartmak gerekiyor. 1888 yılında suya dayanıklı, hava geçiren bu kumaş türünün patenti alınıyor. 1904’te Burberry Knight Logosu “ileriye yönelik” anlamını taşıyan “Prorsum” adlı tasarım şeklinde yapılarak marka tescil edilirken 1911’de Güney Kutbuna ulaşan ilk insan olan Roald Amundsen’in kıyafetleri de Burberry marka oluyor.

Trençkotun ortaya çıkışının ise moda için yeni bir şeyler üretme hassasiyetiyle hiç alakası yok, tamamen bir zorunluluğun sonucu. 1914 yılında, İngiliz askeri idaresi War Office (Savaş Ofisi), askerlerin giydiği çok kalın ve ağır parkaların hareket özgürlüğünü kısıtlıyor diye Thomas Burberry’den daha rahat askerlerin hareket edebilmesi için suya dayanaklı, rüzgâr ve yağmura karşı koruyabilecek hafif ve kullanışlı bir parka sipariş ediyor. Tabii ki bu sipariş için gabardin kumaşın mucidinden daha iyi bir seçenek olamazdı. Aslında kıyafetin adı da amacını ifşa ediyor. Trençkot, “siper” manasına gelen ‘trench’ ve ceket/palto anlamındaki ‘coat’ kelimesinin birleşimiyle ortaya çıkmış. Bir savaş giysisi için oldukça uygun bir isim, değil mi?

Savaşların Gizli Kahramanı Trençkot

1. Dünya Savaşı’na değin canlı renklerden oluşan ordu kıyafetleri artık kamuflaj için toprak ve yeşil tonlarına dönüyor. Klasik trençkotların kum ile deve tüyü arasındaki rengi de aslında savaş alanında daha rahat gizlenilebilinsin diye tercih edilmiş. Günümüzde tasarımlarda hala görebildiğimiz kemerdeki ‘D’ şeklindeki metal tokalar, pusula ve el bombası takmak içinken omuz detayları da apoletler için tasarlanmış. Göğüs kısmında bulanan, ne işe yaradığını bir türlü çözemediğim ve aslında biraz da gereksiz bulduğum o küçük kulakçık meğer savaş sırasında darbelerin etkisini bir nebze de olsa azaltmak içinmiş.

trençkot

1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerler tarafından kullanılan bu paltolar, 2. Dünya Savaşı süresince diğer Avrupa ülkelerinde de kullanılmaya başlıyor. Fakat bu kullanımın savaş dönemleriyle sınırlı kalmaması trençkotların yüz yıl sonra bile gardıroplarımızda varlığını sürdürmesinin asıl sebebi. Askerler savaş sonrasında, sivil hayatlarında trençkotları giymeye devam ediyor. Onlar dışında gezginler ve araştırmacıların da favori parçası haline gelmeye başlıyor. Kadınlar tarafından da kabul görmesi ve artık unisex bir nitelik kazanmasıyla da moda hayatında sarsılmaz bir yer edinmiş oluyor.

Seyircinin, Hollywood filmlerindeki en hoş kadın ve erkek oyuncuları üzerlerinde trençkotları ile görmesinin bu süreçteki etkisi ise yadsınamaz. Casablanca’da Humphrey Bogart’ı, Pembe Panter’de Peter Sellers’ı hiç çıkarmadıkları trençkotlarından bağımsız olarak hatırlamak mümkün mü? Ya da Matrix filmindeki siyah, uzun, deri trençkotları unutabilir miyiz?

Humphrey Bogart trençkot

Kadın Modasında Trençkot Akımı

Trençkotun kadın modasına girişi ise Audrey Hepburn, başrolü olduğu “Breakfast at Tiffany’s” filminde giydiği bej trençkotuyla oluyor. Günümüzde de Emma Watson, Sarah Jessica Parker, Catherine Deneuve, Kate Moss, Angelina Jolie, Blake Lively, Claudia Schiffer ve Gwyneth Paltrow gibi yıldızlar trençkotu stillerinin bir parçası haline getirdiler.

Audrey Hepburn trençkot

Yüz yılı aşkın süredir modada varlığını devam ettiren trençkotun yerini sarsacak yeni bir ürün gelir mi bilemiyorum ama görünen o ki daha uzun yıllar trençkot; tasarımcıların koleksiyonlarında, ünlülerin ve tabii ki bizlerin gardıroplarında vazgeçilmez olmaya devam edecek.

Sen de bu şıklığa ulaşmak ve en yeni tesettür trençkot modellerini incelemek ve online tesettür alışveriş sitesi ALLDAY.COM.TR‘yi ziyaret edebilirsin.

rozetli trençkot

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı