Güzellik

Tesettürlü Kadınlarda Saç Dökülmesi Problemine Çözümler

Biz kadınlar için saçlarımız en önemli ve güzel süslerimizden biridir. Hepimiz sağlıklı, canlı ve bakımlı saçlarımız olmasını isteriz. Ama yine de en büyük problemlerimizin çoğunu saç dökülmesi ile yaşarız. İşte bu problemlerden en sık rastlanılanı saç dökülmesi. Tesettürlü kadınlar bu sorunla diğer kadınlara nazaran daha fazla karşılaşırlar. Peki bunun sebepleri nelerdir? Çözümü var mıdır? Bu yazıda, tesettürlü bir kadın olarak benim de muzdarip olduğum bu meseleye değinmek istedim. Umarım okurken keyif alırsın.

Tesettür Saç Dökülmesini Nasıl Etkiler? 

Başörtülü kadınların, saçları kısa olan ya da hiç saçı olmayan hanımlar istisna, örtünün altında saçlarını toplamamak gibi bir seçeneği bulunmuyor. Aksi durumun pratik olarak mümkün olmamasının dışında saçın açık olması rahatsız edici de bir durum. Saçımızın gün içinde sürekli bağlı olması ve boneyle örtünün altında kalarak güneş ışığından mahrum kalması, saç derisinin hava alması zorlaşması bir süre sonra saçımızı güçsüzleştiriyor. Bu durumun sonunda saçta kırılmalar ve dökülmeler olması kaçınılmaz hale geliyor. Peki biz bu durumda ne yapmalıyız? Oluruna mı bırakmalıyız? Bu yazıyı okuduğuna göre oluruna bırakmak istemiyorsun. O zaman sevgili kader ortağım çözümlere bakalım. 🙂

Saç Dökülmesine Karşı Alışkanlıklarından Vazgeç ve Önlemlerini Al!

tesettür saç dökülmesiSaç dökülmesi Bakım kürlerinden önce birtakım alışkanlıklarını değiştirmelisin. Başörtü kullanmadığın zamanlarda saçlarını salık bırakmak bu alışkanlıkların başında geliyor. Çünkü diğer uzuvların gibi saç diplerin ve kafa derinin de dinlenmeye hava almaya ihtiyacı var. Eğer evinde başörtüsüz dolaşabileceğin bir durumda değilsen saçlarını en azından gevşek bağlamayı denemelisin. Saçını bağlamak için sade tokalar kullanırken tarar olarak da ayrık dişli taraklar tercih etmelisin. Ek olarak, bence saçını kuruması için kendi haline bırakmalısın. Eğer migren, sinüzit gibi bir sağlık problemin varsa saç kurutma makinesini orta sıcaklıkta ve uzak mesafeden kullanmanı tavsiye ederim. Kullandığın şampuanın kremli olmaması ve saçını bol suyla durulaman da dökülmelere iyi gelecektir.

Doğadan Gelen Sağlık

saç dökülmesi bitkisel öneriler

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra birkaç bakım küründen de yardım alabilirsin. Badem, susam ve zeytin yağlarından birer kaşık cezvede ısıtarak oda sıcaklığına gelmesini bekleyip saçınızın dip kısımlarına uygulamalısın. Tüm saç derinize eşit olarak uyguladıktan sonra saçları nemli bir havlu ile sar ve bu şekilde 2 saat bekledikten sonra soğuk su ile yıka, farkı gör.

Saçlarının hava almasını, gözeneklerinin açılmasını ve saç hücrelerinin yeniden canlanmasını sağlamak için 1 çorba kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı suyu karıştırıp saç diplerine masaj yaparak sürebilirsin. Yaptığın maskenin saç köklerine daha iyi işleyebilmesi için saçların nemli bir havlu ile sarman yararlı olacaktır. Bu maskeyle beklettiğin saçlarını bir saat sonra ılık su ile durulaman gerekiyor.

Saç dökülmeleri için ise yaş maya ile yapacağın maske çok yararlı olacaktır. Bir paketin yarısı yaş maya ile 2 yemek kaşığı ılıtılmış süt ile karıştırıp karışım macunumsu bir hal alınca saç köklerine dairesel hareketler ile sürdükten sonra uçlarına da sürmelisin. Daha sonra saçını toplayarak sar ve kurumaya başladıktan sonra, ki bu yaklaşık 45 dakika sürecektir, ılık suyun altında hafif hareketlerle yıkaman yeterli olacaktır. Saçların daha parlak ve saçlı durması için suya bir parça elma sirkesi de ekleyebilirsin.

Yazıdaki önerileri denedikten sonra yorum yaparak sonucunu paylaşmayı lütfen unutma. 🙂

Sevgiler…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı