#GüncelYaşam

İş Görüşmesine Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş görüşmesi hemen hemen herkesin basına gelmiş ya da gelebilecek bir şeydir. Aslında dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta uygulandığı zaman çok daha verimli ve kolay geçirilebilir. Bu önemli dakikalarda özgüvenimizi yükseltecek, rahatlamamıza yardımcı olacak,  görüşme neticesinin olumlu şekilde etkileyecek ve karşı tarafa bıraktığımız ilk intibanın iyi olmasını sağlacak bazı önemli noktaları allday.com.tr sizler için derledi.

İş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de tabii ki kıyafetlerimizdir. Kıyafetlerimiz, ruh halimizden tutun karşıya vermek istediğimiz mesaja kadar birçok şeyi ifade edebilme gücüne sahiplerdir. Bu yüzden iş görüşmesinde de giydiğimiz kıyafetler kararlılığımızı, özgüvenimizi, ve vermek istediğimiz mesajı yansıtmalı ki iş verene bıraktığımız intiba daha kalıcı ve olumlu olsun.

 Günlük hayatta giyim şeklimiz nasıl olursa olsun, iş görüşmelerinde daha ağır, temiz ve düzenli giyinmemizde büyük bir fayda var.

Kıyafetlerimize göstereceğimiz özen hem gittiğimiz kuruma hem de kişiye olan saygımızı gösterir.

Resmi kurumlar ve şirketlere iş görüşmesine gidildiği zaman genellikle siyah, lacivert ve beyaz renkleri kullanılması tercihlerin başında geliyor.

Görüşmeye kurumsal bir yere gidildiği zaman kadınların, etek-ceket ya da pantolonceket takımı giyinmeleri verilen öneriler arasında.

 Giyilen takımın bir gömlek ya da bluz ile tamamlanması uygun olacaktır. Yalnız seçtiğimiz parçaların fazla iddialı ve göz alıcı olmaması daha iyi olacaktır.

Kıyafetlerin, fazla dekolte ya da dar olmaması gerekiyor. Hareketlerimizi kısıtlayacak olması o an ki özgüvenimizi etkileyebilir. Ayrıca kıyafetimizin bizi rahatsız eden kısımları ile sürekli olarak ilgilenmemiz dikkatleri dağıtacağından dolayı görüşmede ki verimi düşürecektir.

Tabii bir diğer önemli nokta ayakkabı seçimimiz. Kıyafetimizin tamamlayıcı parçalarından biri olan ayakkabılarımın bizi yarı yolda bırakmaması içi fazla yüksek topukları tercih etmemekte fayda var. Özellikle de topuklu ayakkabı giyinmeye alışkın degilseniz. Olabildiğince kısa topuk seçmeniz gerekiyor. Elbette ki topuklu ayakkabı giyinmek gibi bir zorunluluğunuz yok. Şık ve temiz bir babet ya da oxford ayakkabılar iş görüşmesi kombininiz için uygun olacaktır. Eğer kış aylarında iseniz yine salaş olmayan derli toplu ve en önemlisi temiz olan botlarınız işinize yarayacaktır.

Takı takmak isterseniz, yine az ve zarif şekilde kullanmanız gerekiyor. Dikkatleri cv’miz yerine takılarımızın çekmesini istemeyiz muhakkak.

Kıyafetlerinizi daha önceden denemeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz, olası bir beden sıkıntısına ya da tadilat işlerine hazırlıklı olmakta fayda var.

Giydiğimiz şeyleri ne kadar içinde şıklığı bozmadan rahat etmemizi sağlayıp bizi mutlu ediyorsa o kadar özgüvenimizin oluşmasına yardımcı olur.

Kısacası iş görüşmesinde sadeliğin her zaman hayat kurtardığını ve şıklığın en büyük unsurlarından biri olduğunu hatırlamakta fayda var. Modanın renklerini, desenlerini iş görüşmenizde bile abartmamak kaydıyla kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın ki moda kişinin kendine yakışanı giymesidir.

Kendimize yakıştırdığımız şeyleri giyinmek ise öz güvenimizin temel taşlarını oluşturacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı