#GüncelModaYaşam

Giysilerimizin Ömrünü Nasıl Uzatırız?

Kıyafetlerimiz özellikle biz kadınlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Büyük heveslerle aldığımız, belki günlerce ulaşmaya çabaladığımız parçaların uzun ömürlü olmasını ve sıklıkla kullanmayı talep ederiz. Kıyafetlerimizin temizlik ve bakımıyla ilgili ufak ipuçları bilmek onların uzun ömürlü olmasını sağlamak için önemli bir meseledir. Nasıl muhafaza etmeli, nasıl asmalı, nasıl temizlemeli gibi pek çok soru zihinlerde canlanıyor. Aslında sandığımız kadar zor değildir kıyafetlerimizin dayanıklılıklarını artırmak. Kıyafetlerini nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen veya kullanım ömrünü uzatmak isteyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız.

Yıkama Talimatları

Aldığımız her ürünün üzerine üretici firmalar tarafından yerleştirilen etiketler vardır. Ve bu etiketler kıyafetinizin nasıl yıkanması gerektiği hakkında size bilgi verir. Ayrıca ütü ya da kuru temizleme yapılıp yapılmayacağını belirtir. Bu talimatları dikkatle incelemenizi öneriyorum çünkü yıkama talimatlarına uymadan yıkadığınız kıyafetlerinizin kumaş dokusu bozulma gözeterek deforme olabilir. Dolayısıyla bu yıpranmalar kıyafetlerinin ömrünü kısaltarak sizi onlarla erken vedalaşmak zorunda bırakabilir.

Kaybolan Düğmeler

Üzerinize giymek istediğiniz ürünü dolabınızdan aldığınızda eksik düğmeleri olduğunu veya düğme ve fermuarlarını karardığını fark ettiğimiz pek çok durum başımıza gelmiştir. Bunun önüne geçebilmek için uygulamanız gereken oldukça basit bir yöntem var. Bu mağduriyetleri yaşamamanız için düğmelerini ve fermuarları şeffaf bir ojeyle boyamanız kaybolan düğme ve kararan fermuar derdinden kesin olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bollaşan Kazaklar, Pantolonlar, Taytlar

Taytlarımızın ilk gün aldığımız gibi vücudumuzu saran duruşunu muhafaza etmesini umarız. Veya triko tuniklerimizin ve pantolonlarımızın çok beğenerek aldığımız formu korumasını isteriz. Fakat bazen bu durumda hüsran yaşayabiliyoruz. Bollaşan, dizleri çıkan taytların, pantolonların, her yanı sarkan kazakların çirkin görünümünden kurtulmanın yolu, bir buzdolabı poşeti içerisine kıyafetinizi koyduktan sonra buzluğa atıp bir gece orada bekletmektir. Ertesi gün kıyafetlerinizin dayanıklılığın arttığını ve eski görünümüne ulaştığını göreceksiniz.

İdeal Askı Seçimi

Belki de en özensiz davrandığımız konu askı seçimidir. Elimize geçen her askıya her kıyafeti asıyoruz. Ancak fark etmeden kıyafetlerimize en büyük zararı bu şekilde veriyoruz. Kıyafetlerinizin boyutuna göre askı kullanarak potluk yaşanmasını önlemeye, örgü yapıdaki kıyafetlerini metal askılara asmamaya, pantolon askılarını kullanmaya özen gösterdiğinizde sevdiğiniz parçaları daha uzun süre giymenin hazzına ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı