#Güncel

Dünya Emoji Günü Kutlu Olsun

Gülen, ağlayan, sinirlenen, utanan, üzülen, şaşıran, sevinen, hatta gülmekten gözünden yaş gelen küçük görseller, MSN (Messenger) ile Smiley adı altında hayatımıza girdi ve kısa bir sürede popülerliğini ilan etti. Öyle ki, kendimizi kısa yoldan anlatmamızı sağlayan bu küçük görsellerin çeşitliliği gün geçtikçe arttı. Diyaloglardaki söz, yerini görsellere bıraktı. Ve tabii bu küçük görseller hiç de küçümsenemeyecek bir hal aldı. Önce adı değişti, nur topu gibi bir Emoji kazandı Türkçemiz. O kadar sevdik ki biz bu kelimeyi; geçtiğimiz senelerde yılın sözü bile seçildi. Sonra günlük hayatımızda sıkça kullandığımız emoji üzerine sinema filmi çalışmaları başladı. 8 Eylül’ de vizyona girecek olan The Emoji Movie seslendirme kadrosunda ünlü isimler yer alıyor. Duygu ve durumlarımızın yansıması bu küçük ifadeleri bir de beyazperdede görelim bakalım…?

Yeni Bir Gün: Dünya Emoji Günü

Önemli günlerin arasına bundan 4 sene önce 17 Temmuz’da, ‘Acaba ne kadar gerekli ki?’ dedirten Dünya Emoji Günü eklendi. Bizler günün anlam ve önemini sorgulayaduralım, Emoji ansiklopedisi Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge, bu global ifadelerin böyle bir günü çoktan hakkettiği kanısında. Üstelik yeni yüzyılın yükselen dilinin bu özel günü için bir marşları bile var…?

emojibanner

Facebook’ta günde 60 milyon, Messenger’da ise günde 5 milyon emoji kullanımının olduğunu açıklayan istatistiki bilgilere, Dünya Emoji Günü’ne özel olarak hangi bölgelerde hangi emojiler daha çok kullanıyor bilgisi de ekleniyor. Hadi birlikte inceleyelim:

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde en çok kullanılan emojiler arasında ilk sırada gülmekten gözleri yaşaran emoji ?, ikinci sırada ise kalp gözlü emoji ? yer alıyor.

Facebook’da Ülkelere Göre Emoji Kullanımı;

Birleşik Krallık: ?

ABD ve Endonezya: ?

Fransa: ?

Almanya ve Taylan: ?(namıdiğer emojilerin öncüsü)

Meksika ve Brezilya: ?

İspanya ve İtalya: ?

Messenger’da araştırmalarına göre ise;

İngiltere, Kanada ve Tayland: ❤

ABD ve Hindistan: ?

Endonezya: ?

Avustralya: ?

Fransa: ?

dünya emoji günü

emojitracker.com (Twitter’daki emojileri gerçek zamanlı takip eden platform)’a göre ise Twitter’da en çok kullanılan emoji, gülmekten gözleri yaşaran emoji. 17 Temmuz itibariyle Twitter’da 1,7 milyardan fazla ? kullanıldı. Geçen sene yapılan araştırmaya göre ise Türkiye’de en çok kullanılan emoji gülen yüz oldu… ?

dünya emoji günü

Dünyanın en hızlı büyüyen dili ilan edilen emoji için bir sözlük oluşturuldu, pek çok firma reklamlarında emoji kullanmayı tercih etti ve emoji çevirici diye bir iş unvanı oluşturuldu… Bunlar yakın geçmişte yaşanan gelişmeler. Yakın gelecekte ise, evrensel dil kabul edilen emojilere yenileri eklenecek. Apple, Dünya Emoji Günü’nü aralarında zombi, gözleri yıldızlı surat, beyni patlayan adam ve tost gibi yeni emojiler ile kutladı.

Diğer güncel kategorisine ait haberlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı