#Güncel

Değişmeyen Bayram Geleneklerimiz

Bayram denildiği zaman yediden yetmişe hepimizin kalbine bir sevinç doluyor. Çocukluğumuzdan bu yana uzanan bayram hatıralarımız ömür boyu peşimizi bırakmadan heyecanını koruyor. Bayramları bizler için önemli ve güzel hale getiren şey hiç şüphesiz geçmişten bugüne kadar bozulmadan devam eden geleneklerimiz. Teknolojinin gelişmesi, insanların yaşam stillerinin, kültür yapılarının büyük değişime uğramasına sebep olmuştur. Hayatımızın her alanında kendini güçlü bir şekilde hissettiren bu değişim elbette bayram geleneklerine de etki etmiştir. Ama şunu söylemek gerekir ki bu güçlü değişim içerisinde belki de en az bozulmayla kendini koruyabilen, kaybolmaya ayak direyen tek şey bayram gelenekleridir. Yüzyıllardan bu yana tarihimiz boyunca pek çok geleneğe ev sahipliği yaptık. Bunlardan bazıları yaşamaya devam ederken bazıları çoktan yok olup gitti. Yaşamaya devam ettiğine inandığımız geleneklerimizden bayram geleneklerini hep birlikte hatırlayalım.

Eskimeyen Bayram Namazları

Evin erkeklerinin ortak telaşı bayram namazları. Heyecanla güne başlayan ev ahalisini erken saatlerde yataktan kaldıran, camiye gidildiğinde uzun bayramlaşma kuyrukları yapılarak çevredeki insanlarla sohbet edebilme, bayramlarını kutlayıp iyi dilekler iletmenize araç olan bayram namazları, bayramın unutulmadığına inandığımız gelenekleri arasında yerini alıyor.

Tüm Aileyi Bir Masada Toplayan Kahvaltı Sofraları

Tüm ailenin bir araya geldiği uzun sofralara hazırlanmış lezzetli kahvaltılar bayram denildiğinde gözümüzün önüne gelen keyifli manzaralardan biri oluyor. Ailenizin üyelerinin bir arada olduğunu görmek, derin sohbetlere dalmak, esprilere ortak olmak, neşenize neşe katmak çocuklardan yaşlılara herkese oldukça iyi geliyor. Bayram sabahları tatlı bir telaşla yataktan kalkıp sevdikleri için bir şeyler hazırlayan insanlar unutulmaya yüz tutmuş aile kahvaltılarını ısrarla yaşatmaya devam ediyor. Günümüzde bayramlar tatile gitmek için iyi fırsatlar olarak değerlendiriliyor. Ancak bayramın ilk günü ailesi ile bir arada olmaya özen gösteren pek çok kişi var. Aile ile geçirilen anların hazzını en iyi tatilde bile bulamayacağımızdan hiç şüphemiz yok. Bu sebeple aile kahvaltılarında yerinizi aldıktan sonra seyahate çıkmayı düşünmelisiniz.

Çocukların En Büyük Heyecanı Harçlıklar

Bayram yaklaştıkça gün saymaya başlayan çocuklar kimler? Elbette hepimiz çocukluk dönemlerimizi bayram harçlığı toplamanın ve cüzdanımızdan çıkarıp saymanın heyecanıyla geçirdik. Günümüz çocukları açısından da durum aynı. Kaybolmayan bayram geleneklerimizden biri olan bayram harçlığı çocukların yüzünü güldürmeyi ihmal etmiyor. Çocukları sevindirmek sadece onları değil yüzlerindeki güzel tebessümü görmek sizleri de mutlu edecektir. Bayramın gelmesini iple çeken çocukların bir heves büyüklerinin elini öptüğü ve bayram harçlıklarını beklediği anlar çocukluklarından onlara kalan en güzel miraslardan biri olacaktır.

İlişkileri Güçlendiren Ziyaretler

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde maalesef akrabalarımıza, komşularımıza, çevremizdeki insanlara zaman ayıramıyoruz. Kimimiz okula kimimiz işe gidiyor, sorumluluklarımızı yerine getirme çabası içerisinde hayatın hızına yetişemiyoruz. Bu hızlı akan zamanda ihmal ettiğimiz insanlarla olan ilişkilerimizi güçlendirmenin en güzel yollarından biri bayram ziyaretleri oluyor. Belki de bütün bir yıl görmediğimiz insanlarla bir araya gelip hasret giderme imkanı doğuyor. Özellikle büyüklerimizi ziyaret ederek hem bir gün bizlerin de yaşlanacağını bildiğimizden içimizi rahatlatıyor hem de onlara unutulmamış olmanın verdiği haklı gururu yaşatıyoruz. Çevrenizdeki insanlarla bir araya gelmek hayatın koşuşturmasından sıyrılarak daha önemli manevi değerler olduğu gerçeğini bir kez daha yüzünüze çarpıyor.

Birbirinden farklı onlarca kültüre ev sahipliği yapan ülkemizde her yörenin de kendine has gelenekleri olabiliyor. Günümüz gençlerine düşen geleneklerinizi her ne olursa olsun ayakta tutabilmek. Bayram geleneklerimiz toplumumuzun yapı taşı olan kültürümüzü ayakta tutan, insan ilişkilerini güçlendiren, aile bağlarını daha sıkı hale getiren, herkesin zihninde güzel anların kalmasına sebep olan miraslarımızdır. Mirasımızı korumaya ve yaşatmaya özen göstermek hem bizler için hem de geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımız için oldukça önemli.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı