#Güncel

Bitki Çayı: Kış Aylarının Kurtarıcısı

Neredeyse Ekim ayının ortasına geldiğimiz bugünlerde kış soğuğu gelişini yavaş yavaş hissettirmeye başlıyor. Yaz aylarının hareketliliği yerini kışın durgunluğuna bırakırken metabolizmamız da bu duruma ayak uyduruyor. Senin de etrafında gribe yakalanan insan sayısını günden güne artmıyor mu? Bu durumu nasıl engelleyebileceğini, metabolizmanı nasıl kışa hazırlayabileceğini öğrenmek ister misin? Soğuk havaları rahatlıkla atlatmanı sağlayacak 9 bitki çayı bu yazıda. Keyifli okumalar. 🙂

Yeşil Çay

kış bitki çayı

İçinde kafein türevlerini bulundurduğu için fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici bir içecek olarak biliniyor. Bunun yanı sıra kafein türevleri idrar artırıcı etkisi vücutta ödemin sökülmesine yardımcı oluyor. Yeşil çay, yağ yakıcı ve glikojenolitik özellikte bir bitki çayı. Yağ yakıcı etkisi ise klinik çalışmalarla kanıtlanmış durumda.

Ihlamur Çayı

kış bitki çayı

Buharı burun tıkanıklığını açmaya, çayı ise boğaz ağrısını, öksürüğü azaltmaya yardımcı oluyor. Ağrı ve iltihap giderilmesi için de bir bitki çayı arıyorsan ıhlamur çayını kullanabilirsin.

Ada Çayı

kış bitki çayı

Üst solunum yolu enfeksiyonu ve gribe bağlı mide sorunları yaşıyorsan ada çayını tercih edebilirsin.

Zencefil Çayı

kış bitki çayı

Uzmanlara göre zencefil çayı sonbahar aylarında en fazla tüketilmesi gereken bitki çayı. Zencefilin yararları saymakla bitmiyor. Sindirimi hızlandırıyor, soğuklardan dolayı oluşacak olası eklem ağrılarını hafifletiyor, soğuk algınlığına iyi geliyor, solunum yollarını açıyor, kan dolaşımını güçlendiriyor, boğaz ağrısına iyi geliyor. Tüm bunların yanında terlemeyi ve ateşin düşmesini de sağlıyor. Limonla iyi bir ikili olduklarını da unutmamak lazım. 🙂

Tarçın Çayı

kış bitki çayı

Tarçın genellikle şeker metabolizmasının düzenlenmesini ve insülin direncinin kontrol altında tutulmasını sağlayan bir bitki olarak bilinir. Ama soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak ve boğaz ağrını gidermek istiyorsan da tarçın çayı etkili bir bitki çayı olacaktır.

Kuşburnu Çayı

kış bitki çayı

Kuşburnu çayı benim soğuk havalarda en fazla tercih ettiğim bitki çayı. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapısı var. Hastalıklara karşı direnci artırıyor ve C vitamini deposu olması da cabası. Uzmanlar günde 2-3 fincan kadar tüketmenin yararlı olacağını söylüyor. Ayrıca tadı da çok güzel. 🙂

Ekinezya Çayı

kış bitki çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer bitki çayı da ekinezya çayı. Düzenli tüketimi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için de yararlı. Her gün 2 fincan kadar içebilirsin.

Hibiskus Çayı

kış bitki çayı

Antioksidanlar ve C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendiren, bedenin rahatlamasını sağlayan bir bitki çayı. Hastalıklardan korunmak için günde maksimum 3 fincan içmeni tavsiye ediyorum.

Papatya Çayı

kış bitki çayı

Papatya çayı boğaz ağrılarını gidermede ve vücudu sakinleştirmede kullanılabilecek bir bitki çayı. Uyumaya yakın içersen vücudunun dinlendiğini ve sağlıklı bir uyku çektiğini göreceksin.

Bitki Çayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitki çaylarının tüm bu yararları göstermesi için dikkat edilmesi gereken hususlar da var:

  • Bitki çayı çeşitlerini birbirleriyle karıştırırken dikkatli olmalısın. Çünkü her bir bitkinin kendine ait bir özelliği ve vücut için ayrı bir etkisi bulunuyor. Vücuduna yararlı bir şeyler yapmak isterken zarar bile verebilirsin.
  • Bitki çayını sabahları aç karnına içmemelisin. Çünkü tok karnına tüketilen bitki çayları sindirime yardımcı oluyor.
  • Bitki çayını, siyah çay gibi demlemek yerine yapar yapmaz tüketmelisin. Uzun bir süre demlenen çay etkisini kaybediyor ve bir süre sonra kimyasal salgılar üretmeye başlıyor. Bu da vücuda zarar veriyor.

Sağlıklı bir kış geçirmen dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı