Moda

Abiye Tesettür Modelleri

Düğün, nişan, mezuniyet töreni gibi özel günlerin vazgeçilmez kıyafetleri olan abiye kıyafetlerin modelleri, ufak dokunuşlarla bayanlar için tesettür giyime uygun modeller olarak tasarlanmaktadır.

Tesettürlü bayanların özel günlerinde de hem rahat hem şık olabileceği abiye tesettür modelleri, pullu, payetli, simli, güpürlü ve dantel ağırlıklı kumaşlarla üretilmektedir. Abiye tesettür modelleri tek parça elbise olabileceği gibi, abiye pantolon abiye üst, abiye ceket şeklinde de kombin yapılabilmektedir.

Abiye Tesettür Modelleri Neden Tercih Edilmektedir?

Abiye kıyafetlerin vücuda oturan ve dekolteli olma özelliğinden dolayı, tesettürlü bayanlar tarafından giyilememektedir. Tesettürlü bayanların özel günlerinde kendilerini özel ve şık hissetmelerini sağlamak için modacılar ve giyim firmaları, abiye kıyafetlerin dekoltesiz ve daha bol olan, vücut hatlarını belli etmeyen modellerini tasarlamışlardır. Tesettürlü bayanlar da artık özel günlerinde abiye tesettür modelleri ile daha şık ve özel olmaktadırlar.

Abiye Tesettür Modelleri Nasıl Olmaktadır?

Tek parça elbise şeklinde olan abiye tesettür modelleri, belden oturtmalı ve etek kısmı çan şeklinde olan modellerdir. Düz modellerin üzerinde dantel, güpür, boncuk işlemeler yapılmaktadır. Kolları uzun olan elbiselerin genelde kol kısımları volanlıdır. Kollarda da olan dantel, güpür, boncuk işlemeler abiyeyi daha şık bir görünüme kavuşturmaktadır.

Etek abiyeler parlak kumaştan, uzun modellerdedir. Pantolon abiyeler ise genelde bol paça ya da İspanyol paça modellerdir.  Abiye etek yada abiye pantolon üzerine kombin olan abiye üstlerde de uzun kollu ve dantel, boncuk, pul, payet, güpür işlemeler ağırlıktadır.

Normal Abiye ve Tesettür Abiye Farkı nedir?

  • Abiye elbiselerin boyları kısa uzun olabilirken, abiye tesettür modelleri uzun boy modellerdir. Etek ya da elbise modelleri, abiye tesettür modellerinde uzun olmaktadır.
  • Tesettür dışındaki abiye modelleri vücut hatlarını belli eden, dar modeller olabilmektedir. Abiye tesettür modelleri bunun aksine daha bol ve vücut hatlarını belli etmeyen modellerdir.

Abiye Tesettür Modellerin Aksesuar ve Tamamlayıcıları

Şal ve baş örtüleri abiye tesettür modellerinin en önemli tamamlayıcı aksesuarıdır.  Abiye tesettür modelleri yaygınlaştıkça, şal ve başörtüsü modelleri de abiye giyime daha uygun olarak tasarlanmaya başlanmıştır. Parlak kumaşlardan, pul payet dantel detayları olan başörtüleri ve şallar abiye tesettür kıyafetlerin daha şık olmasını sağlamaktadır.

Broş ve yaka iğneleri, şal ve başörtüsü iğneleri tesettür modelleri için şık göz alıcı aksesuarlardır. Parlak ve renkli taşlardan oluşan broşlar, yaka iğneleri, şal ve başörtüsü iğnelerinin, tesettürlü bayanların özel günlerinde çokça tercih ettiği aksesuarlar olduğu için, takı tasarımcıları için de bu aksesuarların tasarımı ayrı bir sektör olmuştur.

Her abiye elbisenin olmazsa olmazı abiye ayakkabılar da abiye tesettür modelleri için olmazsa olmazdır. Abiye tesettür modellerinde genelde önü ve arkası kapalı ayakkabılar tercih edilir.

Tesettür giyim ve tabii ki abiye tesettür modellerinin en önemli aksesuarı olan şal ve başörtüsünün abiye modele uygun olan bağlama modelleri de farklıdır. Başörtüsü ve şalı farklı ve şık bağlama modelleri de abiye tesettür modelleri daha şık göstermektedir. Kuaför ve saç tasarım merkezleri de son 10 yılda farklı şal ya da başörtüsü bağlama modelleri geliştirerek tesettürlü bayanların en özel günlerinde kendilerini özel ve mutlu hissetmelerini sağlamaktadırlar

Tesettür giyimi tercih eden bayanlar özel günleri için kıyafetlerini terzilere özel tasarım ve özel dikim olarak yaptırmaktaydılar. Son 10  yılda giyim markaları tesettür giyinen bayanlar için de ayrı koleksiyon hazırlamışlardır ve abiye tesettür modelleri de bu kolleksiyonda yer almıştır. Tabii ki özel tasarım isteyen kişiler hala özel dikim tercih etmektedirler. Günümüzde sadece tesettürlü bayan kıyafetleri ve aksesuarları üreten ve satan giyim firmaları çok fazladır. Hem sosyal medya üzerinden hem de mağaza konseptinde tesettürlü bayanlar için  günlük kıyafet ve abiye kıyafet satışı yapan yerler, tesettürlü bayanlar için şık alternatif kıyafetler sunmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı